Ovaj se projekt provodi uz financijsku pomoć Europske komisije. Sadržaj ove publikacije (komunikacije) isključiva je odgovornost autora i ni na koji se način ne može smatrati da održava gledište Europske komisije. [Project Number: 2016-1-HR01-KA201-022159]

 

Naslov knjige
Samo nek’ se kreće!

Autor
Davor Rostuhar

 

Bibliografski podaci:
Nakladnik: Klub za ekpedicionizam i kulturu

2003., 2006., 2009.

256 str.; 154 fotografije

meki uvez

ISBN 953-99434-0-X

 

Linkovi (adaptacije, osvrti, potpuni tekstovi itd.)

 

Tema:

Dvojica prijatelja, devetnaestogodišnjaci  Davor, pisac, i Vedran odluče biciklima proputovati oko Mediterana i u svom poduhvatu prijeđu 8000 kilometara u 283 dana vozeći se kroz 12 zemalja na 3 kontinenta.

 

Kratki sažetak:
Svatko sanja ili ima svoj san, netko sanja o novim stvarima, a netko, kako autor kaže, o putovanjima. On je svoj dječački san odsanjao zajedno s prijateljem iz djetinjstva te su se kao devetnaestogodišnjaci biciklima uputili na put oko Mediterana. To je putovanje bilo izazov u svakom smislu, a ono im je omogućilo upoznavanje novih krajeva, zemalja, ljudi, kultura, običaja...  Vozeći se od Zagreba preko Crne Gore, Albanije, Grčke, Turske, Sirije. Libanona, Izraela, Jordana i Egipta, pisac se propitkuje o životu, vjeri, odnosima muškaraca i žena, dobroti i drugim univerzalnim pitanjima kojima su ljudi zaokupljeni. Na tom putovanju preispituje i sebe, svoje granice u interakciji s drugima – od siromašnih beduina, neobičnih skvotera, asketskih svećenika do vojnika i bogataša istovremeno prolazeći dolinom Eufrata, pustinjom, uspinjujući se na okrutnu snijegom pokrivenu planinu, spavajući pod zvijezdama ili u skučenu podrumu napuštenih zgrada.

 

Zašto je ova priča prikladna za ciljanu grupu RSP?

 

  • prikazuje avanturu – putovanje oko Mediterana biciklima iz perspektive devetnaestogodišnjaka
  • čitatelji se mogu poistovjetiti s putopiscem koji iz prve ruke propovijeda kako organizirati putovanje sa skromnim budžetom, kako se snalaziti i komunicirati u kulturološki potpuno drugačijim sredinama te da je u životu sve moguće i ostvarivo
  • jednostavan razgovorni stil pisanja djeluje poticajno na čitatelje

 

 

Kako se interesi čitatelja odražavaju u ovoj knjizi?
Putovanja nikad nisu bila dostupnija i bliža mladima, stoga ova knjiga nudi neobično iskustvo i užitak putovanja bicikima. Pokazuje da putovanje nije nužno vezano uz poznata odredišta, odsjedanje u turističkim kompleksima bez dodira sa stvarnim svijetom i kulturom domicilnog stanovništva – putovanje nudi i suživot, sazrijevanje, osamostaljivanje, komunikaciju i interakciju s autohtonim predjelima i ljudima.

 

Zašto je ova priča motivacijska za učenike?
Učenici se mogu veoma lako poistovjetiti s putopiscem koji im je blizak po godinama, okruženju iz kojeg dolazi, interesima i  činjenici da ostvaruje svoj dječački san. Lakoći čitanja doprinosi jednostavan i razumljiv jezik te univerzalna tematika koja promiče upoznavanje i prihvaćanje novoga i nepoznatoga.

Prepoznaje li se povijesni, politički, multi/ interkulturalni, migrantski ili sličan kontekst u ovoj knjizi/ priči? Ako da, navedite ukratko.
Da, tijekom desetomjesečnog putovanja dvojica mladića susreću se i borave u sredinama koje su nepoznate njihovu iskustvu – granica Istoka i Zapada, podijeljenost Bejruta u kojem se „tražilo da se odlučiš. Arapi, Palestinci, pravda, Alah i sloboda ili Izrael, Amerika, Židovi, novac, okrutnost i zločin.“, susret s izbjeglicama, mirovnim aktivistima, suradnja s ekološkim aktivistima i sl.

 

Odražava li se načelo inkluzije u ovoj knjizi/priči i promiče li razumijevanje kulturoloških razlika i nasljeđa? Navedite ukratko.

Da, protagonisti se prilagođavaju novim situacijama i uvažavaju različitost premda su drugačijih uvjerenja - otvoreno razgovaraju o vjeri, propituju patrijarhalno društvo i promišljaju o kulturološkim različitostima i nastoje ih razumjeti i shvatiti. Mladići ne prihvaćaju ograničenost koju mogu stvoriti kulturološke  i vjerske barijere te prihvćaju gostoprimstvo i društvo svih društvenih slojeva promičući mulikulturalnost i interkulturalnost poštujući sredinu u koju dolaze sa svim njezinim osobitostima.

Go to top