Ovaj se projekt provodi uz financijsku pomoć Europske komisije. Sadržaj ove publikacije (komunikacije) isključiva je odgovornost autora i ni na koji se način ne može smatrati da održava gledište Europske komisije. [Project Number: 2016-1-HR01-KA201-022159]

 

Naslov knjige
Marcelo in the Real World/Marcelo u stvarnome svijetu

Autor
Francisco X. Stork

 

Bibliografski podaci:
Algoritam, Zagreb, veljača 2011., prvo izdanje

ISBN 978-953-316-180-8

 

Linkovi (adaptacije, osvrti, potpuni tekstovi itd.)

 

Tema:

Marcelovo snalaženje u stvarnome svijetu te spoznaja široke palete različitih ljudskih osjećaja.

Kratki sažetak:
Marcelo često o sebi govori u trećem licu, živi u kućici na drvetu i bavi se religijom i filozofijom. Često čuje glazbu u svojoj glavi, koju nitko drugi ne može čuti, i voli svoju školu u kojoj je njegova posebnost oduvijek samo jedna od mnogih. Veseli se što će ljeto prije završnog razreda timariti konje za terapijsko jahanje. No Marcelov otac od njega traži da umjesto toga radi u njegovoj odvjetničkoj tvrtki jer smatra da će Marcelo tako bolje shvatiti što je to stvarni svijet. Želeći ugoditi ocu, Marcelo prihvaća posao i tamo sklopi prijateljstvo s Jasmine i s Wendellom. Kako ljeto sve dalje odmiče, tako se Marcelo suočava sa čitavom paletom novih osjećaja, ideja i načina ponašanja, a samo će vrijeme pokazati može li on naučiti kako se sa svime time nositi.

Zašto je ova priča prikladna za ciljanu grupu RSP?

 

  • potiče na razvoj socijalne interakcije
  • otvara pitanje identiteta – potiče čitatelja (učenika) na razmišljanje o svom identitetu, identitetu svojih vršnjaka (oni se ne žele razlikovati od drugih, pitaju se: Tko sam ja?), nudi im se pitanje bi li prihvatili takvog/drugačijeg ili bi se priklonili nekome savršenome koji bi bio vođa i diktirao ponašanje
  • promovira razumijevanje vršnjačke različitosti

 

Kako se interesi čitatelja odražavaju u ovoj knjizi?
Ova priča prikazuje pojedinca koji je svjestan svoje različitosti i hrabro prihvaća očev poziv da zakorači u okrutan svijet stvarnosti.

Ovo je svojevrstan izazov suočavanja sa svijetom odraslih, prihvaćanje odgovornosti bez zaštite roditelja.

 

Zašto je ova priča motivacijska za učenike?
Priča se može tumačiti na različitim razinama – obiteljski odnosi, surov odvjetnički svijet, košmar emocija – suočavanje sa svojim emocijama (prijateljstvo – ljubav – seksualni užitak).

 

Prepoznaje li se povijesni, politički, multi/ interkulturalni, migrantski ili sličan kontekst u ovoj knjizi/ priči? Ako da, navedite ukratko.
 

  • obrazovno-povijesni kontekst – danas je u središtu pozornosti integracija i inkluzija u redovite programe radi socijalizacijskog aspekta i za osobni i za profesionalni razvoj
  • mogućnost uspoređivanja školstva kod nas i u anglosaksonskim zemljama
  • krajem 80-ih i početkom 90-ih u Americi – politika financiranja sredstava za pomoć u školovanju i životu djeci s dijagnosticiranim autizmom

 

 

Odražava li se načelo inkluzije u ovoj knjizi/priči i promiče li razumijevanje kulturoloških razlika i nasljeđa? Navedite ukratko.

Prisutna je inkluzija odlaskom u redovnu školu. Potiče se načelo uključivanja u postojeći sustav te razumijevanje i tolerancija u društvu.

Učenici mogu istražiti američki sustavu obrazovanja, mogu usporediti život svojih vršnjaka iz neke serije (osamostaljivanje, rad, život s roditeljima…).

Go to top