Ovaj se projekt provodi uz financijsku pomoć Europske komisije. Sadržaj ove publikacije (komunikacije) isključiva je odgovornost autora i ni na koji se način ne može smatrati da održava gledište Europske komisije. [Project Number: 2016-1-HR01-KA201-022159]

 

Naslov knjige
Smeće/Trash

Autor
Andy Mulligan

 

Bibliografski podaci

Nakladnik: Algoritam

Prijevod: Vedrana Zupanić

05/2013.

172 str., tvrdi uvez

ISBN 9789533164106

 

Linkovi (adaptacije, osvrti, potpuni tekstovi itd.)

https://www.mvinfo.hr/knjiga/9133/smece

film Smeće (TRASH), 2014., Velika Britanija, Brazil, 104 min.

https://mojtv.hr/film/38955/smece.aspx

 

Tema:

Iskrena i topla priča o djeci koja žive na odlagalištu smeća.

Kratki sažetak:
U neimenovanoj zemlji Trećeg svijeta, u ne tako dalekoj budućnosti, tri dječaka žive na smetlištu i preživljavaju kopajući kroz planine smeća u potrazi za bilo čime što mogu prodati. Jednog dana Raphael pronađe nešto vrlo posebno i vrlo tajanstveno – kožnatu torbicu s neobičnim sadržajem. Odluči ju zadržati iako policija nudi izdašnu nagradu za njezin povratak. 

No, posljedice te odluke bit će zastrašujuće i uskoro trojica prijatelja moraju bježati da bi spasili goli život i otkrili tajnu torbice. Raphael, Gardo i Štakor – dječaci bez obrazovanja, bez roditelja, doma i novaca – riješit će zagonetku i ispraviti strašnu nepravdu…

 

Zašto je ova priča prikladna za ciljanu grupu RSP?

 

  • odnosi se na djecu nižeg socijalnog statusa (poistovjećivanje/identifikacija s romskom nacionalnom manjinom)
  • promiče volonterizam
  • potiče na razmišljanje o odbačenoj i zlostavljanoj djeci

 

Kako se interesi čitatelja odražavaju u ovoj knjizi?
 

  • elementi detektivske priče
  • izazov suočavanja sa svijetom odraslih
  • hrabra potraga za istinom i pravdom

 

Zašto je ova priča motivacijska za učenike?
Čita se na različitim razinama – problem korupcije, izmjena pripovjedača, problem nasilja nad djecom, poistovjećivanje sa svojim vršnjacima, pitanje identiteta – Tko sam ja i tko su moji prijatelji? Kakav je naš status u društvu?

 

Prepoznaje li se povijesni, politički, multi/ interkulturalni, migrantski ili sličan kontekst u ovoj knjizi/ priči? Ako da, navedite ukratko.
Naše društvo još nije na takvim rubnim granicama siromaštva. Prepoznaje se pitanje socijalne pravde, vjere u institucije, problem korupcije, pitanje ideologije neoliberalizma – Tko jači, tlači?

 

Odražava li se načelo inkluzije u ovoj knjizi/priči i promiče li razumijevanje kulturoloških razlika i nasljeđa? Navedite ukratko.

Inkluzija je prisutna indirektno – djeca su izolirana, nisu uključena u aktivnosti pravoga društva. Zašto njihova vlast ne poduzima ništa da se oni integriraju? Zašto nisu uključeni?

Omogućena je usporedba s inkluzijom u RH-a: jesu li kod nas siromašni izolirani, kako i gdje žive, što svi ostali znaju o tim problemima.

Go to top