Ovaj se projekt provodi uz financijsku pomoć Europske komisije. Sadržaj ove publikacije (komunikacije) isključiva je odgovornost autora i ni na koji se način ne može smatrati da održava gledište Europske komisije. [Project Number: 2016-1-HR01-KA201-022159]

 

Naslov knjige
Bianca come il latte, rossa come il sangue / Bijela kao mlijeko, crvena kao krv / White as Milk, Red as Blood

 

Autor
Alessandro D´Avenia

 

Bibliografski podaci:

Nakladnik: Algoritam

Prijevod: Dubravka Oršić

11/2011.

220 str., tvrdi uvez

ISBN 978-953-316-167-9

 

Linkovi (adaptacije, osvrti, potpuni tekstovi itd.)

 

 

 

Tema:

Priča o odrastanju mladića Lea zaljubljena u djevojku Beatrice, pisana u obliku dnevnika. Prikazuje brojne tipične tinejdžerske, a ujedno i općeljudske probleme kao što su odnos mladih i odraslih, potraga za identitetom, suočavanje sa smrti i gubitkom.

 

Kratki sažetak:
Leo je šesnaestogodišnjak koji igra nogomet, ne voli školu i ne slaže s odraslima. Zaljubljen je u Beatrice, djevojku crvene kose, i skuplja hrabrost da joj priđe i otkrije svoju ljubav. Istovremeno, pokušava otkriti tko je i kakav je, što ga istinski zanima i čime se želi baviti, sukobljava se s profesorom u školi. Saznaje da je Beatrice bolesna što jako utječe na njega, na njegov doživljaj sebe i svijeta. U suočavanju s boli pomaže mu profesor Sanjar i prijateljica Silvia koja ga upoznaje s Beatrice. Leo i Beatrice zbližavaju se i provode puno vremena zajedno, otkrivajući mnogo o životu, o sebi, utječući jedan na drugoga. No, Beatrice gubi bitku s bolesti i Leo se mora suočiti s gubitkom. Ovo je roman o odrastanju i suočavanju s najvećom tragedijom: gubitkom voljene osobe, roman o katarzičnoj moći ljubavi koji sadrži brojne poveznice s umjetnosti – prvenstveno s Danteovim stvaralaštvom inspiriranim Beatrice.

 

Zašto je ova priča prikladna za ciljanu grupu RSP?

 

  • pisana je jednostavnim razgovornim stilom koji je lako razumljiv i blizak učenicima, a istodobno vrlo slikovit i metaforičan i simboličan
  • pisana je iz perspektive šesnaestogodišnjaka koji na duhovit, buntovan, ali i iskren način progovara o tipičnim problemima srednjoškolaca (ljubav, škola, profesori, roditelji)
  • progovara o potrazi za identitetom i suočavanju sa samim sobom, svojim emocijama, strahovima, a posebice s bolesti i smrti

 

 

Kako se interesi čitatelja odražavaju u ovoj knjizi?
Ovo je ljubavna priča koja nije tipična jer njome se prikazuje razvoj mlade osobe i suočavanje s ozbiljnim životnim situacijama. Iz perspektive srednjoškolca promišlja se o smislu postojanja, društvu, obrazovanju, odnosima mladih i starih, o snovima, Bogu i religiji, smrti i ljubavi.

 

Zašto je ova priča motivacijska za učenike?
Upravo tema i stil pisanja čine ovu knjigu poticajnom i za djevojke i za mladiće. Lako se poistovjećuju s glavnim junakom i njegovim problemima, a to ih motivira na razmišljanje o vlastitim osjećajima, na prepoznavanje i prihvaćanje svojih i tuđih emocija, na emocionalni razvoj. Suočavanje s gubitkom voljene osobe izrazito je bolan, tektonski trenutak u životu svake osobe, a ova knjiga istinski motivira na razgovor o tome.

 

 

Prepoznaje li se povijesni, politički, multi/ interkulturalni, migrantski ili sličan kontekst u ovoj knjizi/ priči? Ako da, navedite ukratko.

Prepoznaje se obrazovno-kulturni kontekst – učenici mogu uspoređivati talijanski školski sustav s hrvatskim, mogu promišljati o tehnološkom napretku i svemu što je dostupno njima u obrazovanju i životu i uspoređivati sa stvaralaštvom i životom u vrijeme predrenesanse.

 

Odražava li se načelo inkluzije u ovoj knjizi/priči i promiče li razumijevanje kulturoloških razlika i nasljeđa? Navedite ukratko.

U tekstu je prisutno uključivanje učenika u redoviti školski sustav: odnos učenika i profesora i razbijanje stereotipa o profesorima, njihovim interesima s jedne strane, i o buntovništvu učenika s druge strane (razlozi buntovništva često leže u emocionalnome stanju učenika).

Go to top