Ovaj se projekt provodi uz financijsku pomoć Europske komisije. Sadržaj ove publikacije (komunikacije) isključiva je odgovornost autora i ni na koji se način ne može smatrati da održava gledište Europske komisije. [Project Number: 2016-1-HR01-KA201-022159]

 

Naslov knjige

One misle da smo male

 

Author/Autor

Julijana Matanović i Anka Dorić

 

Bibliografski podaci

Izdavač: Mozaik knjiga

Godina izdanja: 2014. (prvo izdanje: 2010.)

ISBN: 9789531408318

Uvez: meki

Širina: 128

Visina: 190

Strane: 208

Roman: fikcionalno-znanstvena proza

Književnost za djecu i mlade

 

Linkovi (adaptacije, osvrti, potpuni tekstovi itd.)

https://issuu.com/gorances/docs/one_misle_da_smo_male

http://www.vasezdravlje.com/obavijesti/opsirnije/530/

https://bib.irb.hr/prikazi-rad?rad=645620

 

Tema

Književno-znanstvena priča o majci i kćeri i njihovoj borbi s rakom grlića maternice.

 

Kratki sažetak

Petnaestogodišnjakinja Matija, glavni lik i pripovjedačica, živi s bakom Doroteom i majkom Vjerom u urbanoj zagrebačkoj sredini početkom 21. st. te se nalazi na životnim prekretnicama kao što su završetak osnovne škole, upoznavanje oca, fotografa Kristijana Tomića  te majčine bolesti. Ovo je priča o odrastanju djevojčice u okruženju dviju bliskih žena koje ju brižno odgajaju svaka sa svojim pogledom na život. Romansirana urbana priča ispričana je žargonom te su dodatak ovom romanu  dokumentirane medicinske činjenice o infekciji humanim papiloma virusima i raku vrata maternice.     

Zašto je ova priča prikladna za ciljanu grupu RSP čitatelja?

 

Ova književno-znanstvena priča ima javnozdravstvenu vrijednost jer je prva ovakve vrste u suvremenoj domaćoj literaturi za mlade. Autorice knjigom žele doprinijeti širenju istinitih informacija i stručnih spoznaja o mogućnostima prevencije i liječenja HPV infekcije.

Ciljne skupine su primarno mlada populacija te njihovi roditelji i učitelji. Cilj je osvijestiti potrebu prestanka tabu-šutnji i stigmatizacije spolno prenosivih bolesti općenito te učiniti istinite i valjane informacije o ovoj bolesti lako dostupnima mladima na pedagoški, psihološki i znanstveno-medicinski primjeren način.

 

Kako se interesi čitatelja odražavaju u ovoj knjizi?

Iako se ova književno-znanstvena priča bavi pitanjima HPV-a, interesi čitatelja ostvaruju se i u problematici odrastanja nove online generacije koja je može prepoznati u sličnim situacijama te predrasudama društva ne samo prema spolno prenosivim bolestima već i prema načinu odgoja ženske populacije.  

 

Zašto je ova priča motivacijska za učenike?

Vrlo neobičan pristup književnom tekstu koji se upotpunjuje edukativnom medicinskom knjižicom otvara pitanje kritičkog promišljanja i bliske stvarnosti. 

 

Prepoznaje li se u ovoj priči povijesni, politički, multi/interkulturalni, migrantski ili sličan kontekst?

Prepoznaje se u priči jedan suvremeni kontekst nove generacije online 15-godišnjaka u 21. st. koji su suočeni s ozbiljnim životnim pitanjima: bolest roditelja i koliko se svjesno i odgovorno mogu nositi s tim.   

 

Odražava li se u ovoj priči princip inkluzije? Promiče li ona razumijevanje kulturoloških razlika i nasljeđa?

Sama činjenica da se tekst bavi pitanjima spolno prenosvih bolesti i zaštite te cijepljenja otvara princip inkluzije kojim se ova stigmatizirana tema približava učenicima, roditeljima te nastavnicima koji bi im uz pomoć liječnice iznijeli medicinske i statističke podatke i time omogućili pravo na spoznaju, zaštitu i otvoreni međusobni dijalog.

Go to top