Ovaj se projekt provodi uz financijsku pomoć Europske komisije. Sadržaj ove publikacije (komunikacije) isključiva je odgovornost autora i ni na koji se način ne može smatrati da održava gledište Europske komisije. [Project Number: 2016-1-HR01-KA201-022159]
Naslov knjige
Gospodar muha
Author/Autor
William Golding
Bibliografski podaci
Gospodar muha je roman objavljen 1954. godine. Autor romana britanski je pisac William Golding koji je za roman dobio i Nobelovu nagradu.
Autor : William Golding
Zemlja: United Kingdom
Jezik: Engleski
Žanr: Allegorical novel
Izdavač: Faber and Faber
Godina izdanja: 1954.
Tip publikacije: Print (Paperback)
ISBN 0-571-05686-5 (prvo izdanje)
Linkovi (adaptacije, osvrti, potpuni tekstovi itd.)
https://en.wikipedia.org/wiki/Lord_of_the_Flies
https://www.imdb.com/title/tt0100054/
https://www.youtube.com/watch?v=-tXpA3dIEtI
https://www.youtube.com/watch?v=puglTctwozM
Tema
Knjiga je usredotočena na grupu britanskih dječaka koji su zarobljeni na nenastanjenom otoku te njihovim pokušajima da uspostave red i vlast među sobom. Na alegorijskoj razini, središnja tema je sukob između primarnih ljudskih nagona i civilizacije te društvene organizacije-življenja po pravilima, mirno i u harmoniji-naprama želji za vlašću. Također, provlači se tema napetosti između kolektiva i individualnosti, između racionalnih i emocionalnih reakcija te između morala i nemorala. Kako se ti sukobi javljaju kod različitih ljudi proučava podtekst Gospodara muha što je doslovni prijevod za Belzebuba.
Kratki sažetak
Tijekom ratne evakuacije britanski je avion pao u području Tihog oceana blizu pustog otoka. Jedini preživjeli su skupina dječaka i mladića. Dva mladića, Ralph i Jack, organiziraju dvije potpuno suprotne grupe dječaka-Ralph nastoji grupu voditi demokratično i suosjećajno, a Jack je lovac i osigurava hranu svojoj grupi koju naziva plemenom ubijajući divlje svinje. Iako je većina dječaka isprva bilo uz Ralpha, do kraja će se većina priključiti Jackovom plemenu. Uskoro nekolicina dječaka razviju paranoju vezanu uz otok. Osnovna paranoja vezana je uz čudovište koju dječci prozivaju Zvijer za koju uskoro počinju vjerovati da živi na otoku. Ralph pokušava uvjeriti dječake da Zvijer ne postoji, ali Jack pridobiva kontrolu na otoku među dječacima hrabro obećavajući da će ubiti Zvijer.
Zašto je ova priča prikladna za ciljanu grupu RSP čitatelja?
Kako se interesi čitatelja odražavaju u ovoj knjizi?
Iako objavljen 1954. Goldingov roman aktualan je u stvarnom današnjem svijetu. Kako se ne gubi aktualnost romana, svjedoče i uvijek nove filmske adaptacije romana. Uistinu, roman otvara niz općeljudskih, socioloških te filozofskih problema o kojima je poticajno razgovarati s učenicima. Neka pitanja koja nameće roman: Što karakterizira dobrog vođu? Je li moguće ostvariti demokraciju? Koliko se u čovjeku bori kultura i nagon? Što je moral? Je li moguće postići potpuno moralno društvo?
Zašto je ova priča motivacijska za učenike?
S obzirom da je riječ o alegorijskom romanu, priča se može tumačiti na više razina i učenici mogu naučiti da čitanje nikad ne može biti dovršeno. Bit će motivirani ponovno pročitati tekst ili pogledati filmsku adaptaciju kako bi uvijek iznova otkrivali podtekst romana.
Prepoznaje li se u ovoj priči povijesni, politički, multi/interkulturalni, migrantski ili sličan kontekst?
Golding oslikava uistinu zastrašujuću sliku propadanja malog društva. Roman je moguće promatrati u kontekstu multikulturalnosti i kako u tim okolnostima postići suglasnost i suživot svih individua.
Odražava li se u ovoj priči princip inkluzije? Promiče li ona razumijevanje kulturoloških razlika i nasljeđa?
Na pustom otoku nalaze se dječaci (zanimljivo, nema djevojčica!) različite dobi, obrazovanja, fizičkih i drugih razlika, roman je moguće tumačiti i u tom kontekstu.
X gimnazija ''Ivan Supek''
Ul. Vjekoslava Klaića 7
10000
Zagreb
E-mail: partners@handbook4rspreaders.org