Ovaj se projekt provodi uz financijsku pomoć Europske komisije. Sadržaj ove publikacije (komunikacije) isključiva je odgovornost autora i ni na koji se način ne može smatrati da održava gledište Europske komisije. [Project Number: 2016-1-HR01-KA201-022159]

 

Naziv aktivnosti

Tamo i ponovno natrag - Herojsko putovanje


Trajanje: 4 x 45 minuta

Učenička dob: 15-18

Organizacija učeničkoga rada: skupine od 5 učenika

Cilj nastavne jedinice:

- Korištenje “Hobitta” kao odskočne daske za općenitije razmatranje avanturističke potrage kao književnoumjetničkoga žanra, s posebnim naglaskom na herojski ep.

- Pomoć studentima u razvoju kognitivnih vještina potrebnih za čitanje s razumijevanjem koje im dalje omogućuju da iz čitanja deriviraju i značenje i užitak.

- Uključivanje učenika u strategiju izrade spekulativnofikcijske priče pomoću njezine kompozicijsku sheme.

 

Nastavni materijali:

  1. "Voda života", Braća Grimm (https://issuu.com/gorances/docs/zlatna_knjiga_grimmovih_bajki_web)
  2. “The Slaying of Fafnir” odlomci iz Reginsmola i Fafnismola (Elder Edda); engl. (https://hr.wikipedia.org/wiki/Fafnir)
  3. “Odiseja”, Homer (Knjiga VII.)
  4. "Orfej i Euridika", grčki mit
  5. “Čarobni prsten”; Indijska narodna priča; engl. (http://www.sacred-texts.com/hin/ift/ift13.htm)
  6. Odlomci iz Hobbita, poglavlja VIII. – XIX.
  7. Povratak kralja, poglavlje 10., “Otvaraju se Crne dveri”
  8. Strukturni dijagram priče
  9. Herojsko putovanje – kružna shema
  10. Ključni termini

 

Aktivnosti:

Ove aktivnosti su osmišljene s ciljem produbljivanja pozadinskog znanja učenika o književnim postupcima i tradicijama. Pomoću njih učenici će se upoznati s glavnim temama romana.

 

  1. Aktivnosti prije čitanja

 

Nastavnik može započeti ove aktivnosti privlačenjem učeničke pažnje na

Tolkienov uvod priređen za ovitak prvoga izdanja "Hobita":

 

Ako vam je stalo do putovanja tamo i natrag, iz udobnog zapadnog svijeta, preko ruba Divljine, pa opet kući, i možete se zainteresirati za skromna junaka (blagoslovljena s malo mudrosti, malo hrabrosti i podosta sreće), evo zapisa o jednom takvom putovanju i jednom takvom putniku. Razdoblje je ono davnašnje vrijeme između doba Vilindoma i prevlasti ljudi, kad je znamenita šuma Mrkodol još stajala, a gore su vrvjele opasnostima. Kroz putovanja ovog skromnog pustolova usput ćete otkriti (kao i on) – ako već ne znate sve o tim stvarima – štošta o trolovima, goblinima, patuljcima i vilenjacima, te steći izvjestan uvid u povijest i politiku jednog zanemarenog, ali važnog razdoblja.

 

(Iz Ballantine paperback "The Authorized Edition"; 1968.)

 

  1. Aktivnost: Tvoje začarno susjedstvo

 

Ovo je aktivnost mapiranja. Učenici odaberu poznato mjesto (kuću, zgradu, ulicu, susjedstvo), oslikaju ga novom, čarobnjačkom vizurom i pripreme kartu.

Što se događa kada promijenimo groblje u Zemlju mrtvih ili neurednu spavaću sobu u vrtlog neoprane odjeće? Jesu li takve transformacije nužno glupe, ili nam pomažu vidjeti smisao svakodnevnog života? Kakva potraga može dovesti učenika-junaka u poštanski ured, gradski park ili postrojenje za pročišćavanje otpadnih voda?

 

  1. Aktivnost: Heroj iz susjedstva

Neka svaki učenik odabere poznanika kojemu se divi: liječnika, znanstvenika, sportaša, učitelja, baku, djeda ... Opremljen notepadom ili uređajem za snimanje, student će intervjuirati svoga neslužbenog mentora.

Vidi li se odabrani u ulozi savjetnika sličnog Gandalfu? Kao sudionik avanturističkog putovanja-potrage? Koji savjet ovaj mentor nudi mladim ljudima? Učenici neka potom napišu intervjue za svoje školske časopise.

 

  1. Aktivnost: Dnevnik zmaja

Avantura potrage obično traži heroja, takvog koji će ubiti zmaja ili drugo čudovište. U ovoj aktivnosti svaki student odabire slavnoga književnog nepobjedivog protivnika (nemesis), a zatim piše uvod u Dnevnik stvorenja. Bestijarij je velik: Grendel, Humbaba, Polyphemus, Fafnir, Tiamat, Python, Midgard Serpent i desetci drugih. Kako bi potaknuli izvorna istraživanja, Smauga ovom prilikom izostavite. Dok većina učenika želi pripovijedati o susretu između zmaja i junaka, neki bi možda voljeli zabilježiti dosadniji dan u životu čudovišta.

 

  1. Aktivnost:  Bilbo ide u Hollywood

Zamolite grupu neka zamisli da je talentirani redatelj filma stvorio idealnu prilagodbu književnoga predloška Hobbita. Učenici pišu recenziju ovog nepostojećeg filma navodeći moguće izbore kojima je redatelj uspio prevesti Tolkienove teme iz teksta na filmsko platno. Također, razred bi mogao napisati negativne kritike hipotetski neuspjeloga pokušaja ekranizacije Hobbita.

 

  1. Aktivnost: Epovi sjevera, istoka, juga i zapada

 

Ova aktivnost zahtijeva opremanje učionice velikom kartom svijeta. Grupa odabire i istražuje neki drugi herojski ep. Učenici ne moraju čitati cijelo djelo, ali ga moraju duboko ispitati kako bi mogli odgovoriti na osnovna pitanja. Iz koje kulture ep dolazi? Tko je njegov heroj? Što traži?

 

Svaka bi grupa trebala sažeti svoje nalaze na uzdužnu traku i postaviti je u blizini odgovarajuće regije na karti. Mogućnosti su: Ilijada i Odiseja (Grčka), Eneida (Italija), Beowulf (Engleska), Táin bó Cúailnge (Irska), Mabinogion (Wales), Nibelungenlied (Njemačka), Pjesma Rolanda (Francuska (Iran), Shah-Namah (Iran), Knjiga Dedea Korkuta (Ida), Ivo Muromets (Rusija), Mahabarata (Indija),  Gilgameš (Irak), Car Shaka Veliki (Južna Afrika), Epika Sundiata (Zapadna Afrika), Lac Long Quang i Au Co (Vijetnam), Popul Vuh (Srednja Amerika) i Haion-Hwa-Tha (Sjeverna Amerika).

 

2. Aktivnosti čitanja

1. Učenicima, raspoređenima u grupe, dijele se tekstovi:

"Voda života", Braća Grimm (https://issuu.com/gorances/docs/zlatna_knjiga_grimmovih_bajki_web)

“The Slaying of Fafnir” odlomci iz Reginsmola i Fafnismola (Elder Edda); engl. (https://hr.wikipedia.org/wiki/Fafnir)

“Odiseja”, Homer (Knjiga VII)

"Orfej i Euridika", grčki mit

“Čarobni prsten”; Indijska narodna priča; engl. (http://www.sacred-texts.com/hin/ift/ift13.htm)

Učenici čitaju tekstove povezujući svoje čitanje u svezu s temama iz općeg književnog znanja čime se stvara trajnija veza i čvrsto povezano web-znanje. Na ovaj način, njihovo se čitanje Tolkiena neće odvijati u mentalnom vakuumu, već će oni stalno biti u prilici povezivati književnost, film, glazbu s prethodno stečenim znanjima.

 

2. Učenike se upućuje na čitanje Hobbita (Poglavlja VIII - XIX ili cjelovito djelo) kod kuće.

 

3. Aktivnosti nakon čitanja

  1. Aktivnost: Rasprava

Prijedlog tema za raspravu

Unutarnja potraga

U mnogim pričama koje uključuju potragu za protagonista se paralelno odvija još jedna, unutarnja potraga. I dok naporno obavlja svoju misiju, on pretražuje mogućnosti duboko ukopane u njega samoga.

Neka učenici povedu razgovor o Bilbovoj borbi da zadrži svoju plašljivu Bagginsku stranu od prevlasti Tookovske naravi. Kako se Bilbo iz XIX. poglavlja razlikuje od hobita koji je bio domaćin u "Neočekivanoj stranki"? Je li unutarnja potraga našega junaka dovršena u času kad ulazi u Samotnu Planinu? (Na stranici 192. saznajemo: "Već je bio vrlo drugačiji hobit od onoga koji je davno odjurio, bez džepnog rupčića, iz Bag-Enda.") Treba li on ipak još razviti znatiželju, hrabrost ili suosjećanje?

 

Od trgovca do provalnika

U I. poglavlju patuljak Gloin o Bilbu govori podcjenjivački: "Čim sam pljesnuo očima na tog malog čovjeka koji jurcao gore-dolje i puhao na otiraču, javile su mi se sumnje. Izgledao mi je više kao trgovac nego kao provalnik".

Zamolite učenike da rekapituliraju epizode u kojima Bilbo stječe poštovanje i prijateljstvo patuljaka. U kojem se trenutku na Bilbovu putu dovršava prijelaz s trgovca u junaka?

 

Metaforička potraga

Koncept potrage posjeduje više konotacija od uobičajenog traganja. Koje nade ili snove čovječanstva bi učenici mogli povezati s riječju potraga? Mogućnosti uključuju svjetski mir, lijek za rak, ili kontakt s vanzemaljcima. Učenici mogu u obzir uzeti i kontroverzna poduzeća koja su ipak stekla naziv postignuća? (Primjerice, projekt Human Genome)

Što razlikuje potragu od osvajanja? Ako točno znate kojega je točnoga oblika vaš željeni objekt, znači li to da zapravo niste u potrazi?

 

Kockanje nevidljivošću

Kako radnja Hobita odmiče Bilbo izvodi hrabra, a ponekad i nepromišljena djela, često nakon što korištenjem magičnoga prstena postane nevidljiv.

Misle li učenici da je Bilbovo korištenje magičnoga prstena bilo baš uvijek nužno? Kome se više divimo, osobama koje upravljaju moćnim predmetom ili onima koji njeguju svoju prirodnu nadarenost? Koji Bilbov čin učenici ocjenjuju naročito herojskim? Koji nalaze uznemirujućim? Je li Bilbo odgovoran za Smaugovo ubojito divljanje?

 

 

Simbolizam nasuprot alegoriji

Većina studenata je upoznata s konceptom simbolizma u poeziji i fikciji. Dok traje učeničko razmatranje romana, možete pomoći studentima razlikovati prave književne simbole (objekte, likove i događaje čija značenja evoluiraju kako priča napreduje) od pukih alegorijskih ekvivalenata (objekata, likova i događaja čija su značenja fiksirana od samoga početka).

Koji simbolički značaj učenici pronalaze u Tolkienovu korištenju mačeva, vode, čarobnih predmeta i zmajskoga blaga? Što spašava ove elemente iz područja alegorijskoga tumačenja i pridaje im simbolički značaj?

 

Sudbina na krilu

Kao i u drugim svojim djelima Tolkien podrazumijeva svijet tajanstvenih sila koje djeluju izvan ljudskog i hobbitovskog razumijevanja.

Neka učenici raspravljaju o višim odlukama i utjecajima koji očigledno lebde iznad Međuzemlja. Koji se trenutci priče mogu razumjeti kao providnost ili sudbina a ne puka slučajnost? Je li pojavljivanje orlova u klimaksu priče Deus ex machina? Suočavajući se s tim pitanjima, studenti će htjeti ponovno pročitati Gandalfov konačni govor upućen Bilbu: "Valjda ne pretpostavljaš da je svim tvojim pustolovinama i bijegom upravljala puka sreća, jedino za tvoju korist?"

 

  1. Aktivnost: Putovanje heroja

Ova aktivnost proizlazi iz prijašnjega teksta "Voda života", Braće Grimm. Započnite razgovor predstavljanjem osnovnih elemenata avanturističke potrage kao što je prikazano kružnom shemom - Putovanje heroja. Učenici neka pokušaju primijeniti ovaj model na "Vodu života". U konačnici, neka učenici zaključe odgovara li “Hobbit” ovoj shemi. S kojim se preprekama Bilbo susreće dok u napreduje na svom putu? Koliko je blizu situacije da bude potpuno isključen?

 

  1. Aktivnost: Gandalfov glasnik

Neka učenici zamisle dnevne novine koje izdaje Gandalf. Nakon odabira omiljene priče, student zamišlja tipičan članak: Stražar Začarane zemlje ili Čarobnjak za upoznavanje, koji zatim piše za takav časopis. Ovaj članak može biti izvješće o novostima – Trolovi planiraju izvršiti državni udar!; Priča o priči -  Beznačajna papuča ujedinila princa i sobaricu, ili policijska obavijest – Prinuđeni smo ponovno otvoriti slučaj Ivica i Marica! U nekom trenutku u članku, učenik bi trebao aludirati na temu iz odabrane priče.

 

  1. Aktivnost: Potraga za vlastitim Trollom

Tako su jednostavni, a primamljivi veliki motivi bajki - nemoguć zadatak, nepromišljeno obećanje, zabranjena akcija – mnogi će učenici uživati uključujući ih u vlastitu fikciju. Ideja nije stvaranje fantazijske priče same za sebe, već korištenje žanra u istraživanju osobnih tema ili stvaranja kritičkih točki. Postavka može biti arhaična ili suvremena, likovi uvjerljivi ili smiješni. Ako učenici imaju problema u generiranju vlastite priče, podsjetite ih da žanr uvijek uspijeva na području fantazijskog ispunjenja osobnih želja. Što ako frustrirani srednjoškolski sportaš, nezadovoljni babysitter, dosadni softverski inženjer, zavidni direktor firme ili neuspješni Nascar vozač krenu u potragu za svojim srcem?

 

  1. Aktivnost: Krug kao simbol

Motiv prstena u zapadnoj se književnosti javlja na različite načine simbolizirajući beskonačnost, vječnost, sklad, savršenstvo, a ponekad i kao zatočenost duše. Dodijelite grupi studenata zadatak u kojem će istražiti "kružni mit" prema svome izboru. Mogućnosti uključuju Okrugli stol kralja Arthura, Danteove krugove pakla, Wagnerov prsten Nibelunga, legendu o prstenu kralja Solomona, itd. Student može predstaviti svoje nalaze kao zamišljeni filmski poster, oglas u časopisu ili turističku brošuru - "Pobjegnite u pakao ove zime!".

 

Evaluacija i metoda procjene:

Uloga učitelja - pružiti materijale i djelovati kao posrednik, voditelj ili inicijator rasprava.

 

Kako bi procijenili i ocijenili učinak prethodnih aktivnosti na učenike, od njih se traži da:

- napišu kritički esej na predložene teme rasprave

- napišu svoje fantazijske priče slijedeći kružnu shemu - Putovanje heroja.

- pročitaju Povratak kralja, poglavlje.10; Otvaraju se Crna vrata; opišu i raspodijele faze ključnih dramatičnih akcija slijedeći shemu grafičkog dijagrama (Strukturni dijagram priče).

 

Učenici se procjenjuju prema njihovoj sposobnosti da demonstriraju:

- poznavanje sadržaja i oblika književnih tekstova iz drugih kultura i zemalja

- angažiranost spram piščevih ideja i tema

- uvažavanje načina na koji se tekstovi odnose na širi kontekst

- prepoznavanje i uvažavanje načina na koji pisci stvaraju i oblikuju značenja i učinke

- empatiju kroz ponovno stvaranje glasa i misli likova iz priče

 

Učinak aktivnosti na čitanje kod NPL čitatelja:

Predložene metode utječu na razvoj kognitivnih sposobnosti višega reda.

Naglasak je na stjecanju novih vještina kroz strukturirani proces i praksu kojom se podstiče i razvija proces kod svjesnog čitatelja te prijenos i generalizacija onih informacija koje su učenici prethodno spoznali.

 

Povezanost s kurikulumom

Razina (razred): 1-4

Kurikulum:

Svjetska književnost: Tradicionalna narodna književnost: mitovi, priče, sage, pjesme, legende, balade, epovi

Građanski odgoj - Vlast, korupcija i pitanja osobne odgovornosti

Sociologija - Cijena napretka

Povijest: Mitologija ; Veliki rat / 19. stoljeće – razdoblje napretka

Geografija - Karte staroga svijeta

Ekologija - Ljubav prema prirodi i učinak industrijalizacije i globalizacije

Psihologija - Želja za vlašću – Korozivni efekti na ljudski um

Glazbena umjetnostDer Ring des Nibelungen, opera Richarda Wagnera

Engleski jezik: analiza drevnih jezika

 

Znanje:

  • Doprinos spekulativne fikcije razumijevanju područja ljudskih interesa
  • Kritičko razmišljanje o svijetu, ljudskoj međuovisnosti, prijateljstvu, suparništvu
  • Šira i univerzalna pitanja Tolkienova narativa
  • Bolje razumijevanje sebe i svijeta oko sebe
  • Uživanje u iskustvu čitanja fantasy književnosti
  • Različiti načini na koje autor postiže učinke na čitatelje
  • Fantazijski doprinos estetskom, imaginacijskom i intelektualnom rastu pojedinca

 

Vještine:

  • istraživanja bogate baštine usmene tradicije kroz čitanje, diskusiju, pisanje časopisa, projekata.
  • razumijevanja i reakcije na književne tekstove različitih oblika iz različitih zemalja i kultura
  • prikupljanja, odabira i vrednovanja pozadinskih informacija
  • čitanja, tumačenja i procjene književnih tekstova
  • razumijevanja mogućnosti izraza doslovnog i implicitnog značenja relevantnih konteksta i dubljih tema ili stavova
  • predstavke informiranog, osobnog odgovora na književni tekst
  • komuniciranja informiranoga osobnog odgovora na odgovarajuć i učinkovit način
  • djelotvornoga rada i suradnje u skupinama
  • empatije
  • improvizacije i dramatizacije
  • učenja kroz aktivno sudjelovanje
  • raspravljanja/debate

 

Kompetencije

Učenik bi trebao moći:

  • razumjeti Hobbita na razini postavki priče, karaktera i ideje
  • navesti standardne sastavnice priče o potrazi
  • navesti Tolkienove likove koji se mogu smatrati arhetipskima
  • reći što podrazumijeva "metaforički zadatak"
  • razumjeti razlike između simbolizma i alegorije
  • navesti kako su Bilba Bagginsa avanture promijenile na bolje
  • rastumačiti razliku između providnosti i puke sreće
  • cijeniti zapanjujuće složen svijet unutar kojega se Tolkienovi romani razvijaju
  • kritički i jasno pisati o Tolkienovim temama s posebnim naglaskom na njihovu relevantnu suvremenost
  • razumjeti povezanost Tolkienove fikcije s mnogim književnim i lingvističkim tradicijama, kao i filozofskim, psihološkim, sociološkim i političkim pitanjima  koja se odražavaju unutar nastavnoga plana srednjoškolskoga obrazovanja.

 

 

Bibliografska referenca koja će se koristiti tijekom aktivnosti

autor: J.R.R. Tolkien

isbn: 9536166011

prijevod: Zlatko Crnković

ilustracija: Igor Kordej

izdanje: 7

godina: 2002

naklada: 15570

dimenzije: 15,5 x 24

stranica: 256

težina: 560

uvez: tvrdi

jezik originala: engleski

 

 

Kratki opis digitalnih izvora

 

 

 

Rezultati

Očekivani ishodi:

Učenik je u mogućnosti:

  • pokazati jasno kritičko/analitičko razumijevanje autorovih namjera i stavova kao i dubljih implikacija ugrađenih u tekst
  • referirati na dijelove teksta preciznim odabirom
  • osjetljivo i detaljno reagirati na način na koji jezik funkcionira u tekstu
  • komunicirati promišljeni osobni odgovor na tekst
  • održati perceptivnu i uvjerljivu reakciju s dobro odabranim detaljima pripovijedanja i situacije

 

 

Preporuke

Mnogim učenicima, a osobito onima s poteškoćama, vizualni rasporedi pomažu u organiziranju aktivnosti čitanja. Planiranje početka priče i trenutka u kojemu se akcija započinje i nastavlja ključno je i govori o njihovoj potrebi razumijevanja slijeda. Shematsko navođenje elemenata slijeda vrlo je korisno. Vizualni prikazi (grafikoni, ilustracije i sl.) također se mogu koristiti kao alat za pomoć učenicima prilikom analize informacija u procesu čitanja. Čitajući učenik prikuplja informacije o tome što želi uključiti u svoju priču pa će mu biti potrebna značajna pomoć pri integraciji komponenata, posebice u slučajevima složenijih očekivanja.

Predložene aktivnosti i metoda, zajedno s odabranim tekstovima (mogu se koristiti bilo koji drugi tekstovi iz žanra spekulativne fikcije - visoka fantazija), pomažu povećanju interesa kod NPL čitatelja utječući na kognitivne vještine kao što su integracija, zaključivanje, analiza, kreativnost, pregovaranje, pretpostavka, predviđanje, anticipacija , tumačenje informacija etc.

Go to top