Naslov knjige
Orphan Train / Vlak siročadi
Autor
Christina Baker Kline
Bibliografski podaci:
Nakladnik: Mozaik knjiga
Prijevod: Zrinka Budak
2016.
298 str., meki uvez
ISBN 9789531418447
Linkovi (adaptacije, osvrti, potpuni tekstovi itd.)
Tema:
Knjiga prikazuje težak život siročadi u Americi pomoću dviju priča: priče irske useljenice Niamh koja dospijeva u vlak siročadi tridesetih godina 20. st. i priče više puta udomljene sedamnaestogodišnjakinje Molly, podrijetlom Indijanke, smještene na početak 21. stoljeća.
Kratki sažetak:
Molly je već promijenila nekoliko obitelji, pomalo je ekscentrična u odijevanju i teško se uklapa u društvo i povezuje s vršnjacima, ali i odraslima. Zbog pokušaja krađe knjige iz knjižnice dobiva uvjetnu kaznu, prijeti joj popravni dom, no dečko uspijeva dogovoriti da pomaže 91-godišnjoj Vivian u pospremanju tavana. Vivian i Molly povezuju se upravo zbog sličnih života: i Vivian je ostala bez obitelji. Vivian, točnije Niamh, otkriva Molly svoj težak životni put. Između 1845. i 1929. godine takozvani „vlakovi siročadi“ redovito su prometovali iz gradova na istočnoj obali do farmerskih područja Srednjeg zapada i prevozili stotine tisuća napuštene djece čiju je sudbinu odredila čista sreća. Tako je i Naimh promijenila nekoliko obitelji, prošla teške situacije, dok konačno nije došla do obitelji koja joj je pružila normalan život. Molly, koristeći modernu tehnologiju, pomaže Vivian pronaći neke članove obitelji, a Vivian Molly pruža sigurnost i ljubav.
Zašto je ova priča prikladna za ciljanu grupu RSP?
|
Kako se interesi čitatelja odražavaju u ovoj knjizi?
Knjiga se temelji na dijelovima američke povijesti o kojima se malo zna: vlakovima koji su prevozili siročad iz jednog dijela Amerike u drugi i prikazuje sudbinu te djece koja su nerijetko bila iskorištavana kao radna snaga. Knjiga je potresna i prikazuje dvije vrlo snažne djevojke/žene koje se bore za sebe i za bolji život.
Zašto je ova priča motivacijska za učenike?
Upravo tema i stil pisanja čine ovu knjigu poticajnom za učenike. Prateći život djevojčice Niamh i djevojke Molly, učenici mogu promišljati o sudbini druge djece danas, uočiti brojne probleme današnjice. Knjiga potiče i na osvještavanje svega što u vlastitom životu smatramo uobičajenim.
Prepoznaje li se povijesni, politički, multi/ interkulturalni, migrantski ili sličan kontekst u ovoj knjizi/ priči? Ako da, navedite ukratko.
Prepoznaje se povijesni, multi/interkulturni i migrantski kontekst. Prikazuje se dio američke povijesti: brojni imigranti koji dolaze iz drugih zemalja u potrazi za boljim životom da bi našli još veću bijedu i siromaštvo. Nadalje, opisuju se vlakovi siročadi i odnos prema djeci diljem Amerike tridesetih godina 20. st. |
Prikazuje se odnos većinske kulture prema manjinskoj: irskoj, a i indijanskoj
Odražava li se načelo inkluzije u ovoj knjizi/priči i promiče li razumijevanje kulturoloških razlika i nasljeđa? Navedite ukratko.
Da. Uključivanje imigranata u život u Americi, zatim uključivanje napuštene djece i siročadi u obitelji, u društvo. Uključivanje udomljene djece u druge obitelji, u društvo i školu u 21. stoljeću.
Promiče razumijevanje kulturoloških razlika i nasljeđa (npr. Niamh stalno nosi keltski križić koji joj je dala baka pa pratimo reakcije drugih na to, kao i na njezinu specifičnu crvenu kosu, s druge strane i Molly se razlikuje svojim izgledom, a na probleme nailazi u udomiteljskoj obitelji koja ne prihvaća njezine prehrambene navike, npr.).
X gimnazija ''Ivan Supek''
Ul. Vjekoslava Klaića 7
10000
Zagreb
E-mail: partners@handbook4rspreaders.org