Naslov knjige
„Carevo novo ruho“ (moderna umjetnička bajka)

„The Emperor's New Clothes“ (a modern art fairy tale)

„Kejserens nye Klæder" (Denmark, 1837.)

 

Autor
Hans Christian Andersen

 

Bibliografski podaci:
 

 

Autor  ANDERSEN, Hans Christian

Naslov           Carevo novo ruho / Hans Christian Andersen; preveo s danskoga Josip Tabak; ilustrirala Helena Desputeaux. -

Impresum      Zagreb : Naprijed, 1991. -

Nakladnička cjelina            (Bajke Hansa Christiana Andersena)

Prijevod djela: Keiserens nye Klaeder.

ISBN  86-349-0260-9

 

ANDERSEN, Hans Christian Andersen [α'nəɹsən], Hans Christian, danski književnik (Odense, 2. IV. 1805. – Kopenhagen, 4. VIII. 1875.). Kada su se pojavile njegove glasovite Bajke, ispričane za djecu (Eventyr fortalte for børn, I–III., 1835–37) te u nastavku Nova zbirka (Ny samling, I–III., 1838–41), publika i kritika nisu im obratile mnogo pozornosti iako je to najbolje što je Andersen napisao i po čemu ulazi u red najpoznatijih svjetskih književnika. Ukupno je napisao 156 bajki i njima srodnih realističnih priča, i to u daljnjim svescima pod naslovima Nove bajke (Nye eventyr, I–II., 1843–47), zatim Priče (Historier, I–II, 1852–53), sve do posljednje slične zbirke s naslovom Nove bajke i priče (Nye eventyr og historier, 1872).   

 

 

Linkovi (adaptacije, osvrti, potpuni tekstovi itd.)

 

Tema:

Moderna umjetnička bajka s elementima antibajke. Tema i motivi: pohlepa i umišljenost vlasti, ljudska pohlepa i sebeljublje, oholost, narcisoidnost i glupost vladara i naivnost naroda, manipulacije, obmane i prijevare, dječji „glas nevinosti“ (istina), istina ne pobjeđuje uvijek.

 

 

Kratki sažetak:
"Carevo novo ruho" (danski: Kejserens nye Klæder) kratka je priča koju je napisao danski autor Hans Christian Andersen, o dvojici tkalaca varalica koji obećavaju caru novo odijelo za koje kažu da je nevidljivo onima koji su nesposobni za svoju službu i položaj, glupi ili nekompetentni - dok u stvarnosti uopće nema odjeće jer svi vjeruju da je ona nevidljiva. Kad se car šalje službenike da ocijene novu "odjeću", nitko se ne usuđuje reći da ne vidi ništa od straha da će ga se smatrati glupim I nesposobnim. Narod je začuđeno, šutke i s lažnim divljenjem promatrao gologa i umišljenoga cara u svečanoj povorci sve dok jedno dijete nije uzviknulo: „Car je gol!“ Svi su čuli istinu, ali ništa se nije promijenilo, samo je car još ponosnije nastavio svoj put.

 

Zašto je ova priča prikladna za ciljanu grupu RSP čitatelja (u skladu s Kriterijima odabira)?
Priča je prikladna za ciljanu grupu jer se radi o žanru moderne bajke, pa i antibajke, koja na svevremen, literarno-stilski istančan, a istodobno privlačan način služi i kao dobar poticaj za polemiku i razmišljanje o sebeljublju, laži i pohlepi ne samo vlasti, nego i pojedinaca, političkom oportunizmu, manipulaciji sviješću i modernom tehnologijom onda i danas, stvaranju „virtualnoga ruha“, imperativa ljepote i imidža, svega što i danas sve više zaslužuje društvenu osudu. Ciljana grupa RSP čitatelja sklona je, prema anketama, društveno angažiranoj tematici, a ova priča upravo depatetizira pojam bajkovitosti i sretnog završetka, duboko zadirući u socijalno-političke probleme odnosa naroda i vladara, bogatstva, moći i manipulacije masama. Tu su i takvim čitateljima iznimno privlačni motivi društvenih suprotnosti, psihologije mase, samoljublja i egoizma vlasti, nedostatka empatije, političkoga konformizma, ulizištva i karijerizma, fenomena samozagledanosti i selfieja u užem i širem smislu, modernoga egoizma i rasprostranjene narcisoidnosti, poremećenih vrijednosti moralnih, društvenih, estetskih i dr. Tekst je visoko motivirajući jer je svevremen i odražava ozbiljne probleme aktualnoga povijesno-političkog trenutka.

 

 

Kako se interesi čitatelja odražavaju u ovoj knjizi?
Čitatelji će u suvremenome prepoznati klasično, preko tradicionalne do moderne priče, uspoređivati i valorizirati stereotipno i originalno, produbiti svijest o modernoj prozi, razviti kritički odnos prema suvremenim društvenim izazovima i pitanjima.

 

Zašto je ova priča motivacijska za učenike?
Priča je iznimno motivacijska za učenike jer se mogu prepoznati u mnogim njima bliskim situacijama. Svevremenim stilom priče za djecu i odrasle vješto ih uvlači u sadržajnu slojevitost poruke, uz istančan, živ i svjež, mladima blizak humorni i ironijski diskurs.

 

 

Prepoznaje li se povijesni, politički, multi/ interkulturalni, migrantski ili sličan kontekst u ovoj knjizi/ priči? Ako da, navedite ukratko.
U priči se prepoznaje povijesno-politički kontekst egoizma i manipulacije vlastodržaca, sve većih socijalnih razlika, nemoralnog iskorištavanja društvenih resursa, nemogućnost kažnjavanja prijestupništva, fatalističkog prihvaćanja postojećeg stanja i nemogućnosti promjena, također manipulacija političkoga i trgovačkog marketinga modernim virtualnim postupcima i tehnologijama i sl.

 

Odražava li se načelo inkluzije u ovoj knjizi/priči i promiče li razumijevanje kulturoloških razlika i nasljeđa? Navedite ukratko.

Načelo inkluzije utkano je u cijelu priču, uvjerljivo i snažno promiču se ideje potrebe društvene kritike, promišljanja aktualnoga društveno-povijesnog trenutka, ideje obnove postulata društvenog i osobnog poštenja, empatije, promiče se razumijevanje i promišljanje načela socijalnih I drugih razlika. Likovi i događaji reprezentiraju bliska i povijesno protkana društvena nasljeđa i ponašanja.

Go to top