Naziv aktivnosti
GRAFITI, GRAFITI
Opis aktivnosti
Trajanje: 90 minuta
Učenikova dob: 16-18
Organizacija razreda: skupni rad i rad u parovima izvan učionice (školsko predvorje, otvoreni dnevni boravak, stubište, park pored škole i sl.) i 2. sat u učionici, rad u parovima, skupine 5 x 4, individualno.
Cilj: na stvaralački način upoznati suvremeno književno djelo povezujući ga s povijesti umjetnosti, društvenom kritikom, modernim izrazom i oblicima (novi jezik, grafiti, strip, konceptualizam, rap, hepening, performans itd.) Cilj je unaprijediti učeničku čitateljsku pismenost te sposobnost razumijevanja teksta, sposobnost refleksije, kritičkog promišljanja i empatije, ključnih kompetencija i transverzalnih vještina. Osmišljavanje vlastita rada sastavljenog od izrade grafita i snimanja videouradaka te samostalnog istraživanja. Cilj je kultiviranje kulture čitanja stvaranjem čitateljski motivirajuće okoline, razvijanje vještine interpretiranja, analize i evaluacije.
Obrazovne aktivnosti:
1. Učenici u izvanučioničkom prostoru, slobodno raspoređeni, bez najave djela i teme, pojedinačno čitaju predložak sastavljen od misli/izreka (izdvojenih iz djela o kojemu će biti riječ i autoričinih intervjua) te odabiru jednu kao svoj budući grafit. 2. Nakon kratke pismene upute o osnovnom načinu izrade grafita – crtaju/ispisuju flomasterima odabranu rečenicu/sintagmu stilom grafita na veće papire. Odabrani tekst mogu napisati i zanimljivim, dojmljivim slovima, kao poruku. Oblijepit će njima školu na neočekivanim mjestima (hodnici, školske ploče, toaleti, ogledala, vrata zbornice, aparat za kavu, izlozi…).
3. Svoj rad dokumentiraju snimajući mobitelom, u parovima, na raznim mjestima u školi, kratke, poluminutne videozapise – dok jedan snima, drugi izgovara izabrani tekst (proklamatorski, subverzivno) i lijepi ga na izabrano mjesto, a zatim mijenjaju uloge.
4. Drugi sat. U matičnoj učionici voditelj predstavlja naslovnicu (korice) knjige s ilustracijom (mural), autoricu i naslov romana te interpretativno čita odabrani ulomak. Učenici trebaju uočiti i usmeno komentirati različitost proznih oblika u ulomku te zaključiti što je glavna tema (ulična, subverzivna umjetnost u povijesti i danas).
5. Pet skupina po četiri učenika dobiva po 4 listića s pojmovima i imenima (4) iz ulomka te na internetu (1 učenik – 1 pojam) traže informacije. Izvješćuju uz projekciju linkova u najkraćim crtama o onima (2-3) koji su im zanimljivi.
6. Slijedi kraća rasprava o kritičkom osvrtu u ulomku na suvremeno pjesništvo (dvije rečenice) koje je, zabavljeno sobom, „prestalo misliti o svijetu“ i postalo „prazan jezik“, o modernoj umjetnosti (konceptualizam: happening, performans, videoumjetnost; street art) te o širini opće kulture potrebne za razumijevanje umjetnosti. Voditi i održavati raspravu podstičući učenike da i sami postavljaju pitanja. Tijekom rasprave uočavanje motivskog i jezičnog obrata pri kraju ulomka (eros, muško-žensko prijateljstvo, prolaznost mladosti; izbjeglice, Bosna) – stvarnost koja traži svoje nove pjesnike i nove glasove.
7. Projekcija učeničkih dokumentarnih videouradaka – postavljanja crteža grafita po prostorima škole.
8. Refleksija o učinjenome, samovrednovanje i vrednovanje.
Radni materijali: radni listići (s odabranim mislima te s pojmovima/imenima iz ulomka), kratke upute za oblikovanje grafita, deblji papiri A3, flomasteri u boji, mobiteli (snimanje videouradaka i internet), naslovnica romana (korice), list s ulomkom iz romana, računalo, projektor.
Ulomak iz romana “Pjevač u noći” (str. 29.)
“Ako bih morala najkraće opisati Slavuja, rekla bih da je on ulični pjesnik.” – “… prođe kao da nije ni bilo, ćao-bao, svatko na svoju stranu zauvijek i bez problema.”
Motivacija: izvanučionička nastava, izrada simulacije grafita s izrekama iz romana te njihovo postavljanje po školskim prostorima i dokumentiranje videoradovima
Evaluacija i metoda procjene:
Učenici samostalno tijekom rada potvrđuju i detaljno argumentiraju svoje stavove i rezultate.
Učinak aktivnosti na čitanje RSP-a: prakse koje podržavaju i potiču učenički odabir, mišljenje i stav. Ideja i izbor su osobni i nijedan nije pogrešan pa pozitivno ocijenjeno razumijevanje i razmišljanje utječu na to da učenici steknu povjerenje i izgube prethodni otpor prema čitanju te tako postupno steknu čitateljske kompetencije.
Povezanost s kurikulumom
Stupanj: 2. – 4. razred srednje škole
Program opće gimnazije: cilj nastavnog plana proučavanja književnosti, Likovne i Glazbene umjetnosti te područja Povijesti, Građanskog odgoja i Etike povezan je s čitanjem i razumijevanjem više suvremenih, angažiranih književnih i srodnih djela, literature o njima te djela suvremene glazbe i vizualnih umjetnosti.
Učenici trebaju samostalno uočiti, izdvojiti, objasniti, dokazati i oprimjeriti obilježja ponuđenog teksta te argumentirano izricati svoje stavove o utjecaju kulture, umjetnosti i društva na razvoj osobnosti mladoga čovjeka.
Znanje:
Vještine:
Kompetencije:
Bibliografska referenca koja će se koristiti tijekom aktivnosti
OLJA SAVIČEVIĆ IVANČEVIĆ
Pjevač u noći
Nakladnik: Sandorf
05/2016.
152 str., meki uvez
ISBN 9789537715922
Kratki opis digitalnih izvora
Rezultati
Očekivani ishodi:
Preporuke
Odabir metode poučavanja i prikladnog teksta utječu na povećanje učeničkog zanimanja za čitanje, proučavanje i interpretaciju.
Samostalnost u radu, učinkovita suradnja, uključenost u raspravu i ocjenjivanje potiču interese i razvijaju analitičke i sintetičke sposobnosti.
Obujam tekstova može se po potrebi prilagođavati mogućnostima i interesima skupine, prema profilu RSP čitateljske skupine.
Aktivniji pristup i manji fragmenti teksta nude i zanimljiviji, dinamičniji način čitanja i proučavanja književnog djela.
X gimnazija ''Ivan Supek''
Ul. Vjekoslava Klaića 7
10000
Zagreb
E-mail: partners@handbook4rspreaders.org