Kamp, održan u Pragu od 8. do 15. svibnja 2017. godine, predstavlja važan trenutak u implementaciji Erasmus+ KA2 projekta „Priručnik za RSP čitače“. Petero učenika i dvoje profesora iz svake zemlje članice (Italija, Češka, Slovačka i Hrvatska) sastalo se u glavnom gradu Češke kako bi proučili i testirali metode i

tehnike motivacije za čitanje.

Projekt, financiran od Europske unije, usmjeren je na tinejdžere koji su slabi čitači i koji čitaju samo kao dio školske zadaće, a njegov cilj je potaknuti učenike na otkrivanje zanimljivih tekstova koji mogu privući njihovu pažnju i pretvoriti ih u željne čitače. 

 

 

TURA DOBRODOŠLICE

8. svibnja, 2017. učenici i njihovi profesori-mentori iz sve četiri partnerske zemlje su se sastali u Náhorní High. Ravnateljica Hana Pavelková, Pavlína Vočková, koordinatorica Erasmus+ projekata i Jan Pytel, pisac i profesor češkog i engleskog jezika toplo su nas pozdravili i poveli u obilazak škole.

 

PRVI DAN - 8. SVIBNJA 2017.

Prvi dan Kampusa započeo je češkom radionicom Book illustration workshop tijekom koje su učenici razgovarali o najznačajnijim nacionalnim piscima zemalja sudionica kao i o njihovom doprinosu nacionalnim književnostima. Učenici su odabrali po jednog pisca i izradili plakate-predloške za buduće naslovnice književnih djela odabranih autora. Po završetku radionice učenici su prezentirali svoje plakate i upoznali sudionike s odabranim piscima.

 

Tajne staroga Praga

Popodne je bilo rezervirano za interaktivni obilazak Praga. Obilazeći znamenitosti stare gradske jezgre studenti su podijeljeni u grupe. Slijedeći zadane tragove, pronalazili su povijesna mjesta u središtu grada. Učenici i nastavnici zajedno su uživali u aktivnostima učeći na zabavan način o povijesti Praga.  

Kako bi šetnju učinili što zabavnijom, učenici su dobili zanimljive i pomalo otkačene zadatke: fotografirati svaku znamenitost, kupiti ili fotografirati najbizarniji suvenir kojeg su pronašli tijekom obilaska, fotografirati lokaciju koja im se najviše svidjela i označiti zadane znamenitosti na svojim kartama.

 

 

 

DRUGI DAN - 9. SVIBNJA 2017.

Drugi dan praškog kampusa bio je posvećen hrvatskim radionicama. Profesorica Cvjetanka Božanić je za učenike organizirala pravo suđenje! Kroz aktivnost Prose court i ulomak iz romana The Great Gatsby, Scotta Fitzgeralda, svaka grupa učenika trebala je argumentirati zašto je lik kojeg su dobili u zadatak odgovoran za Gatsbyjevu smrt. Na kraju ove radionice otvorile su se brojne perspektive. Primjerice, sudionici su mogli osmisliti sasvim drugačiji kraj romana. Kako pravi ubojica nije otkriven, učenici su bili dodatno motivirani na čitanje romana u cijelosti.

Radionica profesorice Jelene Crnek se upustila u omiljeno učeničko literarno područje fantasy žanra. Koristeći se klasikom Gospodar prstenova, kroz aktivnost naziva The Hero's Journey, pokazala je učenicima kako je lako stvoriti vlastitu fantasy priču uporabom jednostavne cirkularne sheme. Probuđeni kreativni potencijal u konačnici je iznjedrio posve neočekivane i orginalne fantasy konstrukcije.

U drugom dijelu ove aktivnosti učenici su na kratkom tekstu iz antologijskoga djela Gospodar prstenova  - Povratak kralja, korištenjem strukturnog dijagrama u tekstu pronalazili standardne elemente fantasy priče prepoznavajući pri tom: postavke fantasy svijeta, glavne likove unutar njihovih standardiziranih funkcija, ključni sukob, a konačni je zadatak bio opisati i distribuirati 5 stupnjeva radnje prema predloženom dijagramu.

Na kraju hrvatskih radionica studentima je ponuđen izvrstan dokumentarni film, dio Erasmus + projekta Svjetionici i postaje: Putovanje u Ithacu – Rakova djeca (https://www.youtube.com/watch?v=K3mf6TClV-k).

Hrvatska radionica, 9.5.2017.

         

 

            

 

  

              

TREĆI DAN - 10. SVIBNJA 2017.

Trećega dana održane su slovačke radionice. Vodile su ih profesorice Eva Szanyiová i Tatiana Chocholová. Učenici su postali pravi detektivi. Aktivnost Lov na knjigu (Book hunt) od učenika je tražila da pronađu određenu knjigu u knjižnici navodeći se tragovima postavljenim u druge knjige. Kada su konačno pronašli I'll give you the sun sljedeći zadatak je bio osmisliti razgovor između glavnih likova iz ovoga književnog djela. Uslijedila je aktivnost -  Pantomime a story. Učenici bi izdvojili dio teksta, a potom bi ulomak pantomimom prikazivali kolegama. Treća aktivnost, nazvana prema pripovijetki Isaaca Asimova The fun they had, dala je sudionicima priliku da, osim što su bili detektivi i pantomimičari, postanu i strip-ilustratori! Zamijenili su glavni lik iz književnoga djela The fun they had izmišljenim likom i ilustrirali njegove zgode i nezgode u kratkom stripu.

Slovačka radionica, 10.05.2017.

     

 

  

 

  

 

 

ČETVRTI DAN - 11. SVIBNJA 2017.

Četvrti dan započeo je češkom dramskom radionicom Rastezanje imaginacije (Streching the Imagination).

U prvom njezinom dijelu naziva Odlazeći od kuće (Leaving home), podijeljeni u grupe, učenici su se pokušali dogovoriti koji član mora istupiti iz pojedine grupe. Malo po malo, većina je postajala manjina, a učenici su propitujući svoje osjećaje osvijestili međusobne različitosti i nužnost razvijanja međusobne tolerancije. U drugom dijelu aktivnosti – Odlasci (Departures) učenici su čitali istoimenu priču autora i voditelja radionice Jana Pytela, opisivali glavne likove i pisali dnevnik izmišljene osobe koja proživljava važan povijesni trenutak iz priče.

U ranopopodnevnim satima učenici i profesori su uživali u organiziranom obilasku praške Gradske knjižnice koja je bila domaćin svih aktivnosti našega praškog kampusa.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Posjet Veleposlanstvu Republike Hrvatske u Pragu

Istoga dana učenici X. gimnazije Ivan Supek iz Zagreba, zajedno s njihovim profesoricama Cvjetankom Božanić i Jelenom Crnek odazvali su se ljubaznom pozivu i posjetili Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Pragu.

Primila nas je opunomoćena Veleposlanica, gospođa Ines Troha i Ministar savjetnik, gospodin Belanić Boris.

Atmosfera je bila više nego srdačna, a zadržali smo se izvan pristojnih granica prekrdašivši sve diplomatske protokole o duljini takvih posjeta.

 

PETI DAN - 12. SVIBNJA 2017.

Petoga  dana, profesorice Maria Landi i Maria Christina Lento su unutar talijanskih radionica primjenjivale raznovrsne metode usmjerene buđenju zadovoljstva unutar čitateljskog procesa. U prvoj aktivnosti Memory game: Bums on the outside, libraries inside zadatak učenika je bio upamtiti nekoliko rečenica iz ponuđenog ulomka književnoga djela Fahrenheit 451 Raya Bradburyja. Naredna je aktivnost učenike pretvorila u prave stručnjake za izvanzemaljce! Pisao se izmišljeni intervju s izvanzemaljcima, a kasnije se on i odglumio pred kolegama. Za aktivnost  So many faces in one story-Cubing profesorice su pripremile ulomke knjige The diaries of Adam and Eve Marka Twaina obrađujući ih pomoću tri kocke na čije stranice su sadržavale zadatke vezane uz ulomak. Učenici bi pročitali ulomak, a potom bacali kocke i prezentirali zadane aktivnosti. Koncept igre, također se koristio i u aktivnosti Reading for fun u kojoj su učenici  sudjelovali u zabavnom natjecanju zasnovanom na pitanjima o pročitanom ulomku iz Hansel i Gretel braće Grimm. Gamification of learning je obrazovni pristup primjenjivan unutar ovih radionica. Osnovni principi ovakvog pristupa motiviraju učenike na čitanje korištenjem igara u okruženju za učenje.

Talijanska radionica, 12.05.2017.

  

 

  

 

 

 

ŠESTI DAN - 13. SVIBNJA 2017.

Češke radionice započele su The Redhead aktivnošću. Cilj joj je bio potaknuti učeničku empatiju spram likova iz stvarnoga života koji bi potencijalno mogli postati i likovi nekih budućih književnih djela. Učenici su u pripremljene dijagrame upisivali važne ljude iz svoga privatnog života. U aktivnosti Of waves and man zadatak učenika bio je da pročitaju ulomak iz istoimene knjige autora Toma Hadrava, analiziraju korišteni jezik i predvide značenje nepoznatih riječi. Potom su učenici mogli maštati - u aktivnosti One entry per person diskutirali su o različitim svjetovima i stvarali dijaloge o svom dolasku na potpuno drugačiji svijet.

Češka radionica, 13.05.2017.

 

 

 

 

 

SEDMI DAN - 14. SVIBNJA 2017.

Veleposlanstvo Republike Hrvatske u Pragu organiziralo je 14. svibnja Adriatic day na rijeci Vltavi. Pozvani na sudjelovanje, iskoristili smo ovaj iznimni događaj i organizirali Čitanje na otvorenom. Učenici su naglas čitali odabrane pjesme nacionalnih autora na materinjem jeziku. Hrvatska se predstavila Barbarom, Ivana Slamniga koju je deklamirao Roko Parlov.

Kako se ništa ne događa slučajno, naši su učenici ovoga dana postali dijelom UNDP-a projekta COAST kojim se njeguju europske, a posebice hrvatska pomorska tradicija i baština.

Više o Projekt gradnje Gajete Falkuše pročitajte na:

 http://vis-adventure.com/wp-content/uploads/2012/01/FALKUSA1m.pdf

https://drive.google.com/drive/folders/0ByNKRX--ZtHUdDZUdHlVREp4M0E

 

OSMI DAN - 15. SVIBANJ 2017.

Zadnjega dana praškog kampusa učenici su s profesorima mentorima posjetili grad Olomouc gdje ih je ugostila Gradska istraživačka knjižnica. Druga je to najstarija i treća najveća knjižnica u Republici Češkoj.

Uživali su u prezentaciji ravnateljice, Kateřine Adamove  koja ih je upoznala s bogatom tradicijom knjižnice (osnovana 1566.) i opsežnom zbirkom književnih djela koja broji više od 2 milijuna knjiga.

 

 

KONAČNI REZULTATI

Aktivnosti praškoga Kampusa rezultirale su mjerljivim pokazateljima o pozitivnom utjecaju na motivaciju za čitanje omogućivši studentima da osvijeste samostalnost i sposobnost kritičkoga mišljenja s krajnjim utjecajem na razvoj samoregulacijskih kapaciteta. Promjena osobnog čitateljskog koncepta bio je glavni cilj praškog Kampusa.

Aktivnosti su sudionicima omogućile interakciju podstičući kreativnost i shvaćanje ključnih koncepata ponuđenih motivacijskih tekstova. Također su i osnažile njihove izvedbene autonomije utječući pri tom na poboljšanu sposobnost javnoga nastupa, točno i fluentno čitanje, dekodiranje elemenata i strukture predloženih tekstova, kritičkog čitanja, procjenu i interpretaciju konteksta, motivacije za bolje čitanje u cilju učenja o načinima efikasnijega čitanja, aktivaciju i izmjenu čitateljske perspektive i osobnoga stava u procesu čitanja (estetski vs. prolazni, indiferentni stav, Rosenblatt) i, u konačnici, čitateljski angažman u procesu izgradnje stabilnoga koncepta sebe kao uspješnoga čitatelja.

 

Izravan utjecaj na praške čitatelje može se promatrati i kroz niz provedenih upitnika.

Nakon provedenih radionica, usporedbom inicijalnih i završnih upitnika zaključili smo sljedeće:

  • u odnosu na početak radionica, učenička čitateljska motivacija podigla se za 40 %
  • samopouzdanje za čitanje na glas poraslo je za 11 %

poistojećivanje s likovima i porast empatije veće je za 14 % samopouzdanje i autonomno donošenje kritičkoga mišljenja o literarnom tekstu uvećalo se za 43 %

Go to top